Kostko i Kamiński

Na albom.pl publikujemy kolejne archiwalne kolekcje dwóch fotografów: Jerzego Kostko z Kleszczel i Czesława Kamińskiego z Hajnówki. Digitalizacja ich zbiorów była możliwa dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie ma tytuł: „Małomiasteczkowi fotografowie – digitalizacja i popularyzacja archiwalnych zdjęć z Podlasia”.

100 zachowanych negatywów Czesława Kamińskiego pochodzi z lat 20 i 30. ubiegłego wieku. Nie dotyczą one jednak tylko Hajnówki. Ich autor, choć nie był zawodowym fotografem, dużo podróżował i pracował w wielu miejscach. Swoje wojaże dokumentował. Najciekawsze i unikalne kadry pochodzą z fabryki broni w Herstal-lez-Liège w Belgii.

Jerzego Kostko już prezentowaliśmy na albom.pl, ale jego archiwum to niewyczerpane źródło wiedzy o Kleszczelach. Kolejna porcja to 500 niepublikowanych dotąd zdjęć mieszkańców miasteczka z lat 1930 – 1970. Dzięki uprzejmości bliskich Jerzego Kostko – Wiaczesława i Piotra Kostko udało się także dotrzeć do osobistych dokumentów i notatek fotografa. Rzucają one światło na to jak prowadził swoje atelier i kim był.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego